(Solution) : Our products are sold in two (2) serving sizes: 12-ounce al


Uncategorized

Our products are sold in two (2) serving sizes: 12-ounce aluminum cans and 20-ounce plastic bottles. Both stock keeping units (SKUs) are sold to customers in cases of 24 units. We produce only one flavor, “Konway Kola”. No diet products are produced. We pay delivery charges to our customers.

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
(Solution) : Our products are sold in two (2) serving sizes: 12-ounce al
Just from $13/Page
Order Essay

We employ 18 workers; 12 hourly and 6 salaried.

Average hourly pay = $10.80. Annual salaries average $34,500 per person.

Our business operations plan is based upon 240 days per year.

Each production shift is scheduled to operate 8 hours.

Annual Sales Forecast:

12-oz. cans = 960,000 cases of 24

20-oz. bottles = 576,000 cases of 24

Operating Budget:

Buildings = $1,200,000 purchase, ten (10) year depreciation

Equipment = $600,000 purchase, five (5) year depreciation

Maintenance = $60,000 per year

Energy = $2,000 per shift

Benefits = 40% of total wages and salaries combined

Marketing = $40,000 per year

Administration & General = $300,000 per year

Ingredient cost per case = $.72/12 oz.; $1.20/20 oz.

Packaging cost per case = $.72/12 oz.; $1.10/20 oz.

Warehousing = $180,000 per year

Delivery Charges = $0.325 per case of 12 ounce cans; $0.490 per case of 20 ounce bottles

Production Schedule:

12 ounce = 8,000 cases per shift

20 ounce = 4,800 cases per shift

Overhead includes: Building and equipment depreciation, employee benefits, marketing, administration & general, maintenance, energy, and warehousing (delivery cost is not included)

Production mix: We plan to pack only one (1) of the two (2) SKUs (either 12 ounce cans or 20 ounce bottles) per 8 hour shift. A total of 240 shifts are required to produce the annual requirements for both sizes combined.

Questions for you to answer:

1. How many shifts are required to produce the annual sales forecast for each SKU; 12 ounce and 20 ounce?

2. What is the total cost per case for each SKU? Break down costs into ingredients, packaging, overhead and labor. Work your answers out to three (3) places to the right of the decimal point.

3. What must the KKK selling price be per case (including delivery charges) for each of the SKUs in order to yield a 25% gross margin on sales dollars? Round up to next whole penny per case.

4. Assuming a 22% profit margin on the retailer’s selling prices, what will be the shelf price for one 12 ounce can and for one 20 ounce bottle? Round up to next whole penny per can or bottle.

5. How might we increase our production capacity?

6. How might we reduce our costs?

7. Do the retail prices per unit look attractive to you?

KKK selling price calculation for 25% profit margin:

Total production cost per case + delivery charges/ (1 – .25)

*** Round up to next highest penny

KKK selling price per case of 24 twelve ounce cans =

KKK selling price per case of 24 twenty ounce bottles =

Retail shelf price per unit calculation for 22% retailer profit margin:

KKK delivered price/ (1.00 – .22)/24 units

Calculate for both sizes

*** Round up to next highest penny

Retail price for one 12 oz. can =

Retail price for one 20 oz. bottle =

Expert Answer


1) Number of shifts required to produce annual sales forecast –

Annual forecast for 12 oz cans – 960,000 cases of 24

Annual forecast for 20 oz b

Order a unique copy of this paper
(550 words)

Approximate price: $22

Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency

Order your essay today and save 15% with the discount code ESSAYHELP