(Solution) : Reducing Waste vs. Increasing Sales Revenue In a competi


Uncategorized

Reducing Waste vs. Increasing Sales Revenue

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
(Solution) : Reducing Waste vs. Increasing Sales Revenue In a competi
Just from $13/Page
Order Essay

In a competitive marketing environment for consumer products, manufacturers are not allowed the luxury of raising selling prices to increase profits. This environment makes it difficult to increase sales unit volume without increasing very costly marketing expenses. Without price increases and sales volume increases it is the job of top management decision makers (you) to find other ways to increase profitability – they turn to Continuous Improvement.

Background:

We manufacture and distribute W&Ws, candy coated chocolate spheroids, in assorted colors. The production schedule = 1200 cases per 8 hours. Breaking down our standard cost of sales for our product, W&Ws, packaged in 3.75 ounce bags, 24 bags to a box, we find:

Labor:

88 hourly workers; $14.77 per hour, 8 hours per day, 5 days per week, 50 weeks per year, no overtime.

24 salaried managers @ $39,600 per year

Ingredients:

Chocolate; 2.0 ounces per bag, @ $9.99 per pound

Hard candy coating; 1.75 ounces per bag @ $6.55 per pound

Caffeine; 1 grams per bag; priced @ $300 per kilogram.

Packaging: One 3.75 ounce bag @ $.005, and one shipping case (each case contains 24 bags) @ $.120.

Overhead per 8 hour shift: $5600

DKI Apr 2015

Variances: Yesterday’s Production Variance Reports show we overused hourly labor by 3.8%; candy bags by 4.9%; chocolate by 4.9% and candy coating by 4.9%. Caffeine’s reported usage was unfavorable by 11%. Actual production was 1200 cases of W&Ws.

Margin: We currently price to yield a 25% gross margin (selling price – standard cost/selling price).

Your assignments:

Calculate the standard cost for one (1) 3.75 ounce bag of W&Ws (100% yield, no waste).

Calculate the standard cost for 1200 cases (one day’s production).

Calculate the gross sales dollar value for one (1) day’s production (1200 cases) and the gross margin dollars from those sales (standards).

What is the total dollar value for all variances listed above for yesterday?

If we can reduce the material variances by 20%, assuming these variances occur every days of operation, how much waste will we save in one (1) year?

How many dollars of sales are needed to yield the same gross margin $ amount as the 20% variance reductions?

Expert Answer


Calculate the standard cost for one (1) 3.75 ounce bag of W&Ws (100% yield, no waste). Answer: 2.96

Calculate the standard cost for 1200 cases (one

Order a unique copy of this paper
(550 words)

Approximate price: $22

Basic features
  • Free title page and bibliography
  • Unlimited revisions
  • Plagiarism-free guarantee
  • Money-back guarantee
  • 24/7 support
On-demand options
  • Writer’s samples
  • Part-by-part delivery
  • Overnight delivery
  • Copies of used sources
  • Expert Proofreading
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Our guarantees

Delivering a high-quality product at a reasonable price is not enough anymore.
That’s why we have developed 5 beneficial guarantees that will make your experience with our service enjoyable, easy, and safe.

Money-back guarantee

You have to be 100% sure of the quality of your product to give a money-back guarantee. This describes us perfectly. Make sure that this guarantee is totally transparent.

Read more

Zero-plagiarism guarantee

Each paper is composed from scratch, according to your instructions. It is then checked by our plagiarism-detection software. There is no gap where plagiarism could squeeze in.

Read more

Free-revision policy

Thanks to our free revisions, there is no way for you to be unsatisfied. We will work on your paper until you are completely happy with the result.

Read more

Privacy policy

Your email is safe, as we store it according to international data protection rules. Your bank details are secure, as we use only reliable payment systems.

Read more

Fair-cooperation guarantee

By sending us your money, you buy the service we provide. Check out our terms and conditions if you prefer business talks to be laid out in official language.

Read more

Calculate the price of your order

550 words
We'll send you the first draft for approval by September 11, 2018 at 10:52 AM
Total price:
$26
The price is based on these factors:
Academic level
Number of pages
Urgency

Order your essay today and save 15% with the discount code ESSAYHELP